Czyszczenie felg i kół na myjni samoobsługowej, porady i zasady

Bądź na bieżąco z poradami

Czyszczenie felg i kół na myjni samoobsługowej

Czyszczenie felg i kół na myjni samoobsługowej

22 sie 2020


Czyszczenie felg i kół jest jedną z czynności o których nie myślimy na co dzień. Tymczasem regularne czyszczenie tych elementów samochodu jest nie tylko ważne, ale też niezwykle proste. Dlatego też warto jest czyścić felgi i koła podczas każdej wizyty na myjni samoobsługowej.

Na jakie zabrudzenia narażone są koła i felgi

Koła i felgi samochodu narażone są na wiele różnych zabrudzeń. Najpopularniejszym rodzajem jest bez wątpienia błoto, które nieustannie występuje na polskich drogach. Jednak istnieją też inne zabrudzenia, które w bardzo łatwy sposób mogą znaleźć się na naszych kołach i felgach.

W lecie nasz samochód narażony jest na zabrudzenia smołą i asfaltem. Są to znacznie gorsze substancje niż błoto, są one trudniejsze w usunięciu oraz wywierają duży negatywny wpływ zarówno na ogumienie jak i felgi.

Zimą natomiast koła i felgi narażone są na działanie śniegu, soli i piasku którymi posypywane są drogi. Są one niezbędne by zapewnić bezpieczeństwo na drodze, jednak mają one zły wpływ na stan felg i kół, dlatego zimą powinniśmy jeszcze dokładniej dbać o te elementy samochodu. Na felgach osadzają się także opiłki żelaza powstające w wyniku przecierania się klocków hamulcowych podczas hamowania. Ten typ zabrudzenia jest chyba najbardziej niebezpieczny i trudny w usunięciu.

Dlaczego warto czyścić koła i felgi

Czyszczenie kół i felg jest czymś o czym często zapomina się podczas dbania o samochód. Skupiamy się najczęściej na karoserii i szybach. Tymczasem jak już wspomnieliśmy koła i felgi są niemal nieustannie narażone na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Niemal każdy z tych czynników może stać się ogniskiem korozji, pod tym względem zdecydowanie najniebezpieczniejsze są opiłki żelaza powstałe podczas hamowania.

Dlatego też tak istotne jest czyszczenie kół i felg ze wszelkiego rodzaju zabrudzeń, ma to wpływ nie tylko na ich wygląd i estetykę ale także pozwala na chronienie samochodu przed ogniskami korozji, które mogą następnie przejść na karoserię czy jeszcze gorzej, na podwozie.

Jak czyścić felgi i koła samochodowe

Czyszczenie felg i kół wcale nie jest trudne. Zrobić to można na niemal każdej myjni bezdotykowej czy myjni ręcznej. W wypadku myjni ręcznej profesjonaliści korzystać będą z odpowiednich do tego celu kosmetyków samochodowych, takich jak kwasy umożliwiające usunięcie opiłków żelaza z felg.

Warto jednak pamiętać, że czyszczenie kół i felg samochodowych na myjni bezdotykowej wcale nie jest trudniejsze czy mniej skuteczne. W maszynach czyszczących montowanych w tego typu punktach używana jest ta sama chemia samochodowa, co w profesjonalnych myjniach ręcznych. Samodzielne czyszczenie felg i kół jest zaś niezwykle proste. Zrobić można to przy pomocy zwykłej myjki ciśnieniowej ustawionej na czyszczenie proszkowe. W ten sposób pozbywamy się większości zanieczyszczeń z powierzchni kół i felg.

Warto jednak wybrać się na myjnie bezdotykową, na której zamontowano urządzenia posiadające tak zwaną lancę parową. Jest to specjalny rodzaj myjki bezdotykowej, która przy użyciu gorącej pary usuwa wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Skorzystanie z tego rodzaju czyszczenia ma wiele zalet, jest przede wszystkim znacznie szybsze i dokładniejsze niż użycie tradycyjnej myjki ciśnieniowej. Dodatkowo koła wyczyszczone przy pomocy tego rodzaju urządzenia znacznie szybciej wysychają i nadają się do jazdy, co sprawia, że lance parowe są niezwykle popularne zwłaszcza zimą i na jesieni.

Powrót