Czyszczenie karoserii samochodowej jesienią - Poradnik

Bądź na bieżąco z poradami

Czyszczenie karoserii samochodowej jesienią - na co zwrócić uwagę

Czyszczenie karoserii samochodowej jesienią - na co zwrócić uwagę

26 wrz 2020


W czasie jesiennych miesięcy karoseria samochodu jest narażona na znacznie więcej zabrudzeń niż podczas innych pór roku. Jesień jest momentem w którym na jezdni może znaleźć się zarówno piasek, sól, błoto jak również asfalt i smoła z robót drogowych. Dlatego też tak istotne jest regularne czyszczenie samochodu podczas tych chłodnych dni.

Gdzie samochód jest najbardziej narażony na poważne zabrudzenia

Istnieje wiele różnych miejsc w których karoseria samochodu może zostać zabrudzona. Oczywiście na szczycie listy znajdą się takie rejony jak nieuczęszczane drogi gruntowe, drogi leśne i wszelkiego rodzaju nieutwardzone drogi. Jednak nie są to miejsca gdzie auta najczęściej zostają bardzo mocno ubrudzone. Wynika to z faktu, że tego typu drogi są niepopularne wśród polskich kierowców.

Samochody jesienią najczęściej brudzą się podczas zwykłej jazdy po mieście. To właśnie podczas niej najłatwiej doprowadzić do zanieczyszczenia karoserii solą, piaskiem czy smołą pozostałą po robotach drogowych. Są to często bardzo trudne do usunięcia zabrudzenia, które niekiedy mogą skutkować poważnymi uszkodzeniami.

Warto jednak pamiętać, że samochód nie jest narażony na zabrudzenia tylko podczas jazdy. Piaskarki i pojazdy do rozsypywania soli także mogą je spowodować. Zwłaszcza podczas wilgotnych jesiennych poranków sól i piasek bardzo łatwo przylegają do karoserii auta.

Jak czyścić karoserię samochodu jesienią – na co należy zwrócić uwagę

Istnieje wiele rzeczy na które należy zwrócić uwagę podczas czyszczenia karoserii swojego samochodu jesienią. Przede wszystkim jest to stopień zabrudzenia. Od tego ile zanieczyszczeń znajduje się na powierzchni pojazdu zależy to w jaki sposób należy zabrać się do czyszczenia. Drugim niezwykle istotnym elementem jest rozpoznanie jakiego rodzaju zanieczyszczenia znajdują się na naszym samochodzie. Jeśli zauważymy plamy z soli należy założyć, że na powierzchni lakieru znajdziemy także drobinki piasku. W takim wypadku podczas czyszczenia należy zachować szczególną ostrożność. Wyłącznie w ten sposób unikniemy rys na lakierze.

Czyszczenie karoserii samochodu jesienią najlepiej będzie wykonywać na myjni samoobsługowej. Tego typu punkty dysponują odpowiednimi urządzeniami oraz odprowadzaniem odpadów. Dzięki temu możliwe jest mycie samochodu nie przejmując się możliwością dostania mandatu. Dodatkowo za sprawą nowoczesnych myjek cały proces będzie znacznie szybszy. Kolejnym atutem tego rodzaju mycia jest fakt, że myjnie bezdotykowe znajdziemy w pobliżu miejsc gdzie i tak parkujemy samochód. Co umożliwia umycie samochodu przy okazji załatwiania innych spraw.

Podczas czyszczenia karoserii jesienią najważniejszym krokiem jest dokładne spłukanie całego pojazdu. Do tego celu najlepiej wykorzystać myjkę ciśnieniowa i czystą wodę. Korzystając z niej możemy bez większych problemów usunąć nagromadzoną na powierzchni pojazdu sól i piasek. Po usunięciu tego typu zabrudzeń mycie samochodu może przebiegać tak jak podczas innych pór roku. Warto jednak nieco bardziej niż zwykle skupić się na myciu kół, felg i nadwozia. Są to miejsca szczególnie narażone na zabrudzenia w czasie tej pory roku. Po umyciu samochodu warto jest zetrzeć wodę, która na nim została przy pomocy ściereczki z mikrofibry. Dzięki temu unikniemy zamarzania wody na powierzchni samochodu.

Po dokładnym umyciu samochodu zawsze warto jest skorzystać z opcji woskowania pojazdu. Ten proces wytworzy na powierzchni lakieru warstwę ochronną i powłokę hydrofobową. Jest ona niezwykle pomocna podczas tej pory roku. Nie tylko sprawia ona, że na samochodzie osadza się mniej zabrudzeń, ale także gwarantuje to, że następne mycie będzie znacznie szybsze i wygodniejsze.

Powrót