Myjnia parowa, automatyczna, samoobsługowa - jakie są różnice

Bądź na bieżąco z aktualnościami

Myjnia automatyczna, myjnia samoobsługowa a myjnia parowa - poznaj różnice

Myjnia automatyczna, myjnia samoobsługowa a myjnia parowa - poznaj różnice

18 lis 2019


Myjnie automatyczne – portalowe i tunelowe

Myjnia automatyczna występuje w dwóch odmianach: portalowej i tunelowej. Zasada działania tychże myjni jest bardzo podobna, jednak jak zwykle bywa różnią się szczegółami. W myjni portalowej samochód stoi w miejscu i urządzenia czyszczące przemieszczają się nad nim. W przypadku myjni tunelowej samochód ciągnięty jest na pasie transmisyjnym wzdłuż odpowiednich urządzeń. Największą różnicą między tymi dwoma typami myjni automatycznej jest ich wydajność. Z myjni portalowej może skorzystać około 20 samochodów na godzinę, w przypadku myjni tunelowej ta ilość zwiększa się od 50 do nawet 100 samochodów na godzinę.

Zalety myjni automatycznej:

  • Koszt – Mycie samochodu na myjni automatycznej to koszt około 10 złotych za podstawowy program.
  • Prostota – Myjnie automatyczne są niezwykle proste w użyciu. Wystarczy wybrać program, zapłacić i rozsiąść się wygodnie w samochodzie, myjnia zrobi resztę, samoczynnie dobierze odpowiednie kosmetyki samochodowe itd.
  • Szybkość – Myjnie automatyczne są jedną z najszybszych metod na umycie samochodu.

Wady myjni automatycznej

  • Dokładność – myjnie automatyczne są często mało dokładne. Przez to jak zostały one skonstruowane nie są one w stanie usunąć wszelkich zabrudzeń, zwłaszcza tych, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach jak zagłębienia felg.
  • Możliwość uszkodzenia karoserii – Jeśli szczotki na myjni automatycznej wykonane są z twardego włosia, lub nie były one wymieniane przez długi czas, bardzo możliwe jest, że uszkodzą one lakier samochodu rysując go.

Myjnie samoobsługowe – Najpopularniejszy rodzaj myjni

Myjnie samoobsługowe są aktualnie najpopularniejszym i najczęściej spotykanym rodzajem myjni. Budowane są one często przy supermarketach, czy stacjach benzynowych. Zasada ich działania jest niezwykle prosta, po uiszczeniu opłaty mamy możliwość czyszczenia samochodu przy pomocy wody pod wysokim ciśnieniem.

Zalety myjni samoobsługowej:

  • Szybkość -  jeśli mamy doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu czyszczenia to samochód można na myjni samoobsługowej można wyczyścić już w kilka minut.
  • Dokładność – dzięki temu, że proces mycia wykonujemy osobiście mamy możliwość skupienia się na detalach i najbardziej brudnych elementach.
  • Koszt – Minuta mycia samochodu na myjni samoobsługowej kosztuje około złotówki, dlatego koszty mycia samochodu na tego typu myjni są stosunkowo niewielkie, zwłaszcza jeśli mamy doświadczenie.
  • Wygoda – Myjnie tego typu zlokalizowane są już przy większości myjni i supermarketów, skutkuje to tym, że możemy umyć samochód „przy okazji”. Dodatkowo urządzenia na myjni samoobsługowej same dobierają odpowiednie kosmetyki samochodowe i ich stężenie.

Wady myjni samoobsługowej:

  • Możliwość uszkodzenia karoserii – jeśli będziemy korzystać z myjni w sposób niezgodny z instrukcją musimy liczyć się z tym, że strumień wody uszkodzi lakier samochodu.
  • Wkład pracy – dla wielu osób minusem jest fakt, że cały proces mycia musimy przeprowadzać samodzielnie.
  • Ograniczenia pogodowe – jako, że proces mycia odbywa się pod gołym niebem i nie ma możliwości automatycznego suszenia samochodu korzystanie z myjni samoobsługowej w trakcie zimy jest mocno niewskazane, gdyż woda może zamarznąć w szczelinach samochodu i uszkodzić go.

Myjnie parowe -  nowość na rynku

Myjnie parowe są nowością na rynku. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość regulacji wilgotności pary, w zależności od stopnia usuwanych zabrudzeń. Para wodna w tego typu myjniach, ma dużo wyższą temperaturę niż zwykła para wodna. Skutkuje to tym, że mycie samochodów w ten ma wiele plusów niespotykanych na innych rodzajach myjni.

 Zalety myjni parowej:

  • Dokładność i delikatność – Para pod ciśnieniem idealnie sprawdza się do zmywania wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się na naszym samochodzie. Dodatkowo jest ona dużo delikatniejsza dla karoserii niż woda pod ciśnieniem.
  • Ekologiczność – myjnie parowe nie korzystają z chemicznych kosmetyków samochodowych, oraz zużywają dużo mniej wody niż tradycyjne myjnie.
  • Wielozadaniowość – w trakcie wizyty na myjni parowej możemy zarówno umyć samochód z zewnątrz jak i w środku, korzystając np. z odkurzacza parowego.

 Wady myjni parowej:

  • Dostępność – myjnie parowe są jeszcze rzadko spotykane na polskim rynku.
  • Cena – z powodu nowości technologii i wysokiej jakości mycia, wizyty na tego typu myjniach są stosunkowo droższe od mycia samochodu na myjni bezdotykowej.
Powrót