Pranie jasnej tapicerki w samochodzie - czyszczenie tapicerki - Inwestuj w myjnie

Bądź na bieżąco z aktualnościami

Pranie jasnej tapicerki – o czym warto pamiętać

Pranie jasnej tapicerki – o czym warto pamiętać

13 sie 2019


Jasne kolory tapicerek stały się niezwykle popularne w ciągu kilku ostatnich lat. Były one kiedyś kojarzone głównie z samochodami z wyższej półki, czymś na co nie każdy mógł sobie pozwolić. W dzisiejszych czasach są one coraz częściej spotykane i nic nie wskazuje by miało się to zmienić. Warto jednak pamiętać, że pomiędzy jasnymi a ciemnymi tapicerkami jest kilka różnic. Jasne materiały o wiele łatwiej się brudzą i wymagają specjalnych technik czyszczenia, by bezpiecznie usunąć z nich plamy i zanieczyszczenia.

Przygotowanie tapicerki do prania

Przygotowanie jasnej tapicerki do prania nie różni się praktycznie od przygotowania ciemnej tapicerki. Samochód należy dokładnie odkurzyć i umyć wszystkie znajdujące się w nim plastikowe elementy. Różnice jednak zaczynają się już przy wyborze detergentów. Przy myciu jasnej tapicerki musimy zwrócić szczególną uwagę na siłę środków czyszczących. Jeśli wybierzemy kosmetyk samochodowy o zbyt dużym stężeniu ryzykujemy odbarwieniem tapicerki. Dlatego warto wybrać słabszy środek i wykonać proces mycia dwu, lub nawet trzykrotnie. To samo dotyczy odplamiaczy, jeśli pozostawimy je na powierzchni materiału zbyt długo możemy nieodwracalnie uszkodzić tapicerkę.

Domowe Sposoby czyszczenia jasnej tapicerki

Jeśli posiadamy samochód z jasną tapicerką bardzo dobrym pomysłem jest spróbować usunąć niektóre plamy domowymi sposobami. Nie wykorzystują one detergentów przez co unikniemy zniszczenia materiału, a jednocześnie potrafią być one równie skuteczne co profesjonalne środki czyszczące.

Przykładowo, usunięcie plam z tłuszczu potrafi być niezwykle uciążliwe. Często nie radzą sobie z tym nawet bardzo silne kosmetyki samochodowe. Tymczasem wyjątkowo skuteczny okazuje się olejek eukaliptusowy, wystarczy namoczyć nim plamę i po chwili przetrzeć siedzenia gąbką z niewielką ilością rozcieńczonego środka czyszczącego.

Plamy z kawy i herbaty są bardzo widoczne na jasnej tapicerce, często usunięcie ich za pomocą detergentów skutkuje widocznymi przebarwieniami. Metoda na usunięcie takich plam jest naprawdę prosta. Wystarczy wymieszać łyżeczkę octu z kilkoma szklankami wody i zaaplikować mieszankę bezpośrednio na plamę, która powinna w niedługim czasie zblaknąć. Następnie czyścimy siedzenie zwykłymi metodami. Połączenie tradycyjnych metod usuwania zabrudzeń z nowoczesnymi detergentami daje nam pewność usunięcia plamy bez jednoczesnego zniszczenia tapicerki.

Pranie jasnej tapicerki z użyciem odkurzacza parowego

Aktualnie na rynku coraz częściej przy myjniach samoobsługowych spotkać można urządzenia takie jak poniższy odkurzacz parowy. Wykorzystanie takiego odkurzacza jest jedną z najbezpieczniejszych metod prania jasnej tapicerki.

 

Odkurzacz parowy do myjni bezdotykowej.

Odkurzacz parowy Self-Service Plus

 

Profesjonalny odkurzacz parowy aplikuje na czyszczone miejsce detergent, jednocześnie zasysając brud i zwilżając materiał za pomocą gorącej pary. Dzięki temu do dokładnego wyprania tapicerki potrzebna jest dużo mniejsza ilość detergentów. Jest to kluczowe w przypadku posiadania jasnego materiału wewnątrz samochodu. Dzięki zastosowaniu profesjonalnego odkurzacza jesteśmy w stanie uniknąć odbarwienia materiału, dodatkowo gorąca para skutecznie zabija wszelkie bakterie, roztocza i zarazki mogące skrywać się w materiale.

Czyszczenie tapicerki z użyciem odkurzacza parowego daje dużo lepsze rezultaty niż czyszczenie jej domowymi metodami. Domowe sposoby są dużo bardziej czasochłonne, wymagają zakupienia specjalnych detergentów i zawsze może okazać się, że mimo wszystko nie osiągniemy pożądanych rezultatów.

Zapach – zwieńczenie czystego samochodu

Nie ma nic przyjemniejszego niż zapach czystego, wypranego i umytego samochodu. Dlatego warto zadbać by zapach ten utrzymywał się przez jak najdłuższy czas. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków samochodowych mających zapewnić wnętrzu pojazdu przyjemny zapach.

Perfumy samochodowe są coraz popularniejszą metodą na utrzymanie zapachu w samochodzie. Nie różnią się one wiele od zwyczajnych perfum. Dlatego też stosowanie ich jest wyjątkowo proste. Wystarczy kilka kropel perfum by zapach utrzymywał się przez wiele godzin.
Bardzo ciekawym urządzeniem są płyny zapachowe, które wiesza się na nawiewach. Nagrzewają się one od słońca lub ogrzewania i parując wydzielają zapach. Ten sposób sprawia, że w naszym samochodzie zapach utrzymuje się przez cały dzień, a jedyne co musimy zrobić jako kierowca to zawiesić małą butelkę płynu w pojeździe.

Powrót