Skuteczne pranie dywanów samochodowych - poradnik

Bądź na bieżąco z aktualnościami

Skuteczne pranie dywanów samochodowych - poradnik

Skuteczne pranie dywanów samochodowych - poradnik

24 mar 2020


Jak prać gumowe dywaniki samochodowe

Gumowe dywaniki samochodowe najczęściej są wykorzystywane przez kierowców zimą i jesienią, kiedy na zewnątrz znajduję się błoto i śnieg. Dzięki strukturze materiału, z którego są wykonane tego typu wycieraczki, są bardzo odporne na zanieczyszczenia. Dlatego też czyszczenie gumowych dywaników samochodowych jest znacznie szybsze i prostsze niż pranie tych wykonanych z weluru.

Gumowe wycieraczki najlepiej wyczyścić podczas wizyty na myjni bezdotykowej. Zwykle są one wyposażone w specjalne stanowiska pozwalające na powieszenie wycieraczek i umycie ich używając do tego myjki ciśnieniowej. W ten sposób jesteśmy w stanie bardzo dokładnie wyczyścić całą powierzchnię dywanika. Najlepiej użyć do tego trybu, który łączy w sobie wodę z detergentem. Ta metoda zagwarantuje nam pełną skuteczność. Należy pamiętać, że sól i błoto, które wnosimy do samochodu oddziałują na powierzchnię gumy. Dlatego też, od czasu do czasu, dobrze jest pielęgnować je używając do tego czernidła do opon. Jest to bardzo dobry sposób na konserwację gumowych dywaników i przedłużenie ich żywotności.

Jak czyścić welurowe dywaniki

Pranie welurowych dywaników samochodowych jest zdecydowanie bardziej skomplikowane niż czyszczenie tych wykonanych z gumy. Wynika to głównie z faktu, że welur jest niezwykle chłonnym materiałem. Tego typu dywaniki błyskawicznie pochłaniają wilgoć, dodatkowo, dosyć łatwo powstają na nich plamy. Są też bardzo dobrym miejscem do rozwoju bakterii i grzybów. Dlatego też, dywaniki samochodowe wykonane z weluru, powinny być regularnie czyszczone.

Wycieraczki samochodowe możemy prać w domu, część kierowców decyduje się na użycie do tego celu pralki. Jest to niestety dość często popełniany błąd. Tak czyszczone dywaniki pochłoną bardzo duże ilości wody, będą niezwykle długo schły i co najgorsze, mogą zacząć wydzielać woń stęchlizny. Dużo lepszą metodą jest wyczyszczenie ich podczas wizyty na myjni bezdotykowej. Szukajmy takich myjni, na których dostępne są urządzenia pozwalające na wypranie dywaników parą. Jest to zdecydowanie najlepsza i najszybsza opcja na wyczyszczenie wycieraczek samochodowych. Odkurzacze parowe są w pełni bezpieczne dla tego typu dywaników.

Pranie dywaników przy pomocy gorącej pary charakteryzuje się przede wszystkim bardzo krótkim czasem schnięcia. Dodatkowo, tego typu urządzenia wyposażone w specjalną rączkę z chemią, która umożliwia usunięcie nawet bardzo uporczywych plam. Kolejnym plusem czyszczenia dywaników przy pomocy pary jest fakt, że wysoka temperatura bardzo skutecznie zabija wszelkie roztocza, bakterie i zalążki grzybów. Jest to więc świetna metoda dla alergików i osób posiadających dzieci. Ponadto, para eliminuje ryzyko mocnego zmoczenia dywanika, dzięki czemu nie pojawi się zapach stęchlizny.

Korzystając z tych porad będą Państwo w stanie szybko i sprawnie wyczyścić wszystkie dywaniki znajdujące się w samochodzie, jednocześnie nie ryzykując, że zostaną one uszkodzone.

Powrót