Usuwanie soli i piasku z karoserii - Poradnik

Bądź na bieżąco z poradami

Usuwanie soli i piasku z karoserii

Usuwanie soli i piasku z karoserii

18 wrz 2020


Sól i piasek są jednymi z najczęściej spotykanych zanieczyszczeń karoserii samochodu. Są to powszechnie stosowane środki mające zapobiegać obladzaniu jezdni. Pozwalają one na bezpieczną i wygodną jazdę nawet w niezwykle niskich temperaturach. Niestety, te substancje mają też minusy. Mogą one spowodować uszkodzenie karoserii i lakieru. Dlatego też warto zadbać o to by regularnie usuwać sól i piasek z powierzchni naszego samochodu.

Jakie uszkodzenia może spowodować sól i piasek

Sól i piasek niezwykle łatwo mogą znaleźć się na karoserii samochodu. Często są ignorowane, jednak jest to bardzo poważny błąd. Jeśli nie usuniemy tego rodzaju zabrudzeń mogą one spowodować uszkodzenia lakieru i karoserii.

Piasek jest zdecydowanie mniej groźnym zabrudzeniem. Może on spowodować zarysowania lakieru, nawet podczas mycia, dlatego też w czasie czyszczenia samochodu należy zachować szczególną ostrożność. Nie powinno się używać gąbek i szmatek do mycia pojazdu jeśli nie mamy pewności, że cały piasek został spłukany z lakieru. W ten sposób uchronimy się przed powstaniem szpecących lakier rys.

Sól jest natomiast znacznie bardziej kłopotliwym rodzajem zabrudzenia. Przede wszystkim jest ona trudniejsza do usunięcia, jednak największym problemem jest zagrożenie, które wiąże się z pozostawieniem nadmiaru soli na lakierze samochodu. Chlorek sodu może stać się ogniskiem korozji, które szybko mogą rozprzestrzenić się na resztę karoserii. Dlatego też warto jest regularnie usuwać go z powierzchni pojazdu. Należy także pamiętać, że opony i felgi są miejscami gdzie osadza się bardzo duża ilość soli, dlatego też nie powinno się pomijać ich w trakcie mycia samochodu.

W jaki sposób usuwać sól i piasek z powierzchni samochodu

Usuwanie piasku i soli z powierzchni samochodu nie jest specjalnie wymagającym procesem. Warto jest jednak znać kilka zasad, które pozwolą na przeprowadzenie go szybciej i sprawniej. Przede wszystkim dużym ułatwieniem będzie regularne czyszczenie samochodu. Nie warto czekać, aż zabrudzeń będzie bardzo dużo. Krótkie regularne czyszczenie będzie znacznie bardziej skuteczne niż mycie samochodu raz na trzy miesiące. Warto przyjąć zasadę jednego czyszczenia na tydzień.

Samochód najlepiej będzie myć z soli i piasku podczas wizyty na myjni bezdotykowej. Można je znaleźć w pobliżu stacji benzynowych, galerii handlowych, kin i supermarketów. Sprawia to, że wizyta w takiej placówce nie musi być specjalnie zaplanowana. Można odbyć ją podczas cotygodniowych weekendowych zakupów.

Samo usuwanie soli i piasku osadzonego na karoserii jest niezwykle proste. Należy do tego celu wykorzystać myjkę ciśnieniową. Zabrudzenia tego typu najlepiej będzie myć przy pomocy zwykłej wody. Czyli programu pierwszego myjni bezdotykowej. Dzięki temu usuniemy cały piasek bez uszkadzania lakieru, sól natomiast spłynie razem z wodą rozpuszczając się.

Nieco inaczej wygląda sytuacja z czyszczeniem kół i felg. Są to trudno dostępne miejsca, umycie ich przy pomocy samej wody może być bardzo czasochłonne. Dlatego też warto udać się na myjnie samoobsługową oferującą lance parową. Jest to specjalne urządzenie, które przy pomocy strumienia pary bardzo szybko czyści felgi i koła nie pozostawiając żadnych zabrudzeń ani zacieków.

Po umyciu samochodu z soli i piasku warto jest nawoskować lakier samochodu. Wytworzymy w ten sposób powłokę ochronną, która nie tylko zabezpieczy karoserię przed korozją, ale także znacznie ułatwi następne czyszczenia samochodu.

Powrót